Hobinin Faydaları Nelerdir?

Hobinin Faydaları Nelerdir?

Hobi sahibi kişilerin sosyal hayatında olumlu etkiler kendisini göstermeye başlamıştır. Özellikle yoğun ve stresli bir yaşamınız varsa kendinize hobi edinerek bir iyilik yapmalısınız. Boş zamanlarda da bir şeyler öğrenmek, zamanı kaliteli geçirmek, belki bir şeyler üretmek kişilere kendisini iyi hissettirecektir. Hobi edinmek kişiyi stresten uzaklaştırmaktadır. Öyle ki bazı gelişmiş ülkelerde psikoterapilerde tedavi yöntemi olarak uygulanıldığı da olmaktadır. Kişinin kendisini zekâ ve beceri yönünden keşfetmesi, sosyal hayatına farklı bir yön getirecektir. Hobi edinmek herkes için faydalıdır. Geçmiş tarihte padişahların bile kendilerine göre bir hobisi bulunmaktaydı.

Teknolojinin gelişme göstermesi ile beraber kişilerin üzerindeki iş yükü artmıştır. Bu durum beraberinde çeşitli birçok sorumluluk ve stres de getirmiştir. Kendilerini işine adayan insanlar boş zamanlarının olmadığını düşünebilir ki bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Mutlaka herkesin yarım saat de olsa boş vakti vardır. Hobi edindiğinizde daha sakin, mutlu ve sosyal hissedeceğinizi anlayacaksınız. Karşınızdaki kişilerle sohbet edebilme, ortamlara katılabilme yetinizde artış olacaktır.

Yeni ilgi alanınızdan arkadaş çevrenize bahsedebilirsiniz. Böylece kendinizi sosyal ortamlarda daha etkin hale getirebilir, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Arkadaşlarınız sizinle ve yeni hobinizle ilgilenmekten zevk duyacaktır. Ancak seçeceğiniz hobinin ilgi alanınızda olması ve severek yapmanız en mühimidir. Başka hobilerle uğraşan arkadaşlarınız da olacaktır mutlaka. Böylece siz de diğer kişilerin hobilerini keşfedebileceksiniz. Ortamdaki fikir alışverişlerinde ciddi oranda artış yaşanacaktır. Ardından bir bakacaksınız; çevrenizdeki insan sayısında artış olmuş. Birlikte vakit geçirebileceğiniz onlarca yeni arkadaş edinebilirsiniz.

Hobi alanınız dışarıda kalabalık ortamlarda ise yeni insanlarla tanışmak için fırsatınız var demektir. Arkadaşların çok olması ve bu arkadaşlar tarafından sevilmek; hobi edinmenin yan etkisidir denebilir ve bu durum mutlaka herkese iyi gelecektir. Kısacası hobi, kişilerin toplu yaşama kurallarını öğrenmesi için, keşif yeteneğinin gelişmesi için, iletişim kurma yetisini güçlendirmek için, yalnızlığın yok olması ve kendini ifade edebilme yetisini güçlendirmek için oldukça etkili ve gerekli bir kavramdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz